Site blog

Picture of Josef Milon | Language Hub
by Josef Milon | Language Hub - Saturday, 23 January 2021, 7:08 PM
Anyone in the world

Na počátku roku byl spuštěn Dokumentový server, jehož cílem je koncentrovat soubory a odkazy pro potřeby lektorů, studentů a managementu Language Hub. Server má veřejnou a neveřejnou (dostupné po autentizaci) část.

Záznamy jsou katalogizované a vyhledatelné podle tagů.

 
Picture of Language Hub Office
by Language Hub Office - Saturday, 12 October 2019, 8:32 AM
Anyone in the world

Language Hub server runs on the Moodle system which now allows you to get access to online content of your course in a new App available for both Android and iOS.

Download from Google Play

Download from App store

Once you install the app, you need to enter the page https://www.language-hub.org and enter your user name (email) and password for your existing account.

The system recognizes your account and displays your courses. The course folder in the app is identical content-wise with the folder available through a web browser. You can open different files (.doc, .pdf, .txt ...), pictures, links and fill in online exercises and use the forum. Some activities are not supported in the application and can be open on your phone in a web browser by clicking on the link.

Keep your app up to date.

[ Modified: Wednesday, 1 January 2020, 5:33 PM ]
 
Anyone in the world

Při vytváření webu pro Language Hub jsem stál před rozhodnutím, jak vybudovat frontend. V úvahu přicházely přibližně tři možnosti:

  • objednat výrobu u agentury, která by frontend založila na svém redakčním systému
  • použít nějaký z dostupných volně šiřitelných redakčních systémů (Wordpress, Drupal, Joomla), jako jsem to v roce 2012 udělal u webu www.ypothesis.cz
  • využít samotný Moodle

Možnost číslo 3 mě napadla jako úplně poslední, protože pro dřívější práci jsem Moodle používal pouze jako nástroj pro správu agendy školy a neměl jsem představu, je-li možné vybudovat vizuálně zajímavý obsah i pro mainpage.

Výhody použití Moodle pro frontend jsou:

  • jedna platforma pro front i backend
  • propojení na formuláře
  • funkce newsletteru a jeho rozesílání
  • vyhledávání kurzů

Nevýhody:

  • instalace a setup layoutu, protože defaultní šablona není atraktivní (pro Moodle jsou k dispozici free i placené šablony)
  • pokud se něco pokazí uvnitř Moodle, nefunguje ani frontend

Při procházení šablon jsem narazil na volně dostupný template Adaptable, který umožňuje velmi podrobnou kustomizaci. Obsahuje úvodní slidery, umisťování html bloků na mainpage, správu hlavičky a patičky, vytvoření vlastního horního menu, úpravy fontů, barev a odkazů.

Jako doplněk pro podstránky je použit plugin Static Pages, který umožňuje mimo samotnou vnitřní strukturu Moodle zobrazit html kód. Bez modulu Static Pages bych se do vytváření frontend nepustil, protože Moodle je primárně založený na nutnosti přihlášení pro zobrazení dalších informací a navíc nemá vlastní file strukturu a vytváření informačních stránek s menu spočívá v nutnosti zakládat speciální kurz, který musí umožňovat přístup pro hosty. Obsahová správa není nijak zvlášť uživatelsky přívětivá a přehledná.

Výsledna prezentace je snadno upravitelná a plně responzivní. Vytváření frontend pomocí Moodle se není třeba obávat, má-li tvůrce stránek podrobnější znalosti o vnitřním fungování systému. Základním předpokladem ovšem je, aby byl Moodle zvolen jako backend pro správu organizace. Samotné použití Moodle jen pro budování webové stránky je neopodstatněné.

Tags:
[ Modified: Sunday, 20 August 2017, 9:06 AM ]