Site blog

Page: () 1 2
Picture of Josef Milon | Language Hub
by Josef Milon | Language Hub - Tuesday, 22 August 2017, 5:12 PM
Anyone in the world

There are often questions about the long and short vowels in the Czech language. It is uneasy to give students the patterns and rules to follow, which come out of a long row of forms and models.

Good news is that in verbal infinitives, we are able to define one scheme:

there is almost always a long vowel in one-syllable infinitive and its prefix variants (hrát, vyhrát, pít, vypít).

Note, that two- or more- syllable verbs usually have short last vowel: pracovat, udělat, telefonovat.

Exceptions are as follows: smět, pět (archaic version of pít), psát x napsat.

Anyway, it is always better to check the correct version on http://prirucka.ujc.cas.cz/.

[ Modified: Wednesday, 1 January 2020, 5:35 PM ]
 
Picture of Josef Milon | Language Hub
by Josef Milon | Language Hub - Sunday, 20 August 2017, 10:44 AM
Anyone in the world

There is a frequent colloquial ending in the nominative singular of neutral adjectives instead of standard (compare malý město x malé město). This could also be found in other cases of adjectives (vystoupil z toho velkýho bílýho auta) and in the stems of some original Czech words (svléknout x svlíknout, mléko x mlíko). "-é" variants are older.

Using Czech language in official way, it is always better to choose the standard version. In literature, language rules are often broken, so it is hard to consider Czech song Kolo kolo mlýnský as substandard or incorrect:

Kolo kolo mlýnský,
za čtyři rýnský.
Kolo se nám polámalo,
mnoho škody nadělalo.
Udělalo bác!

[ Modified: Wednesday, 1 January 2020, 5:36 PM ]
 
Anyone in the world

Při vytváření webu pro Language Hub jsem stál před rozhodnutím, jak vybudovat frontend. V úvahu přicházely přibližně tři možnosti:

  • objednat výrobu u agentury, která by frontend založila na svém redakčním systému
  • použít nějaký z dostupných volně šiřitelných redakčních systémů (Wordpress, Drupal, Joomla), jako jsem to v roce 2012 udělal u webu www.ypothesis.cz
  • využít samotný Moodle

Možnost číslo 3 mě napadla jako úplně poslední, protože pro dřívější práci jsem Moodle používal pouze jako nástroj pro správu agendy školy a neměl jsem představu, je-li možné vybudovat vizuálně zajímavý obsah i pro mainpage.

Výhody použití Moodle pro frontend jsou:

  • jedna platforma pro front i backend
  • propojení na formuláře
  • funkce newsletteru a jeho rozesílání
  • vyhledávání kurzů

Nevýhody:

  • instalace a setup layoutu, protože defaultní šablona není atraktivní (pro Moodle jsou k dispozici free i placené šablony)
  • pokud se něco pokazí uvnitř Moodle, nefunguje ani frontend

Při procházení šablon jsem narazil na volně dostupný template Adaptable, který umožňuje velmi podrobnou kustomizaci. Obsahuje úvodní slidery, umisťování html bloků na mainpage, správu hlavičky a patičky, vytvoření vlastního horního menu, úpravy fontů, barev a odkazů.

Jako doplněk pro podstránky je použit plugin Static Pages, který umožňuje mimo samotnou vnitřní strukturu Moodle zobrazit html kód. Bez modulu Static Pages bych se do vytváření frontend nepustil, protože Moodle je primárně založený na nutnosti přihlášení pro zobrazení dalších informací a navíc nemá vlastní file strukturu a vytváření informačních stránek s menu spočívá v nutnosti zakládat speciální kurz, který musí umožňovat přístup pro hosty. Obsahová správa není nijak zvlášť uživatelsky přívětivá a přehledná.

Výsledna prezentace je snadno upravitelná a plně responzivní. Vytváření frontend pomocí Moodle se není třeba obávat, má-li tvůrce stránek podrobnější znalosti o vnitřním fungování systému. Základním předpokladem ovšem je, aby byl Moodle zvolen jako backend pro správu organizace. Samotné použití Moodle jen pro budování webové stránky je neopodstatněné.

Tags:
[ Modified: Sunday, 20 August 2017, 9:06 AM ]
 
Picture of Josef Milon | Language Hub
by Josef Milon | Language Hub - Friday, 9 June 2017, 10:28 AM
Anyone in the world

Proč si nepřečíst několik řádek v latině o aktuálních tématech, osobnostech, událostech? Latinská Wikipedia je dostupná na adrese https://la.m.wikipedia.org/wiki/Vicipaedia:Pagina_prima.

[ Modified: Sunday, 20 August 2017, 10:25 AM ]
 
Page: () 1 2